رابط کاربری یا UI

 

 

UI چیست؟

 

UI چیست؟

رابط کاربری یا (User Interface) که به اختصار UI نامیده می‌شود به تمامی فعالیت های تعاملی بین انسان و ماشین گفته می‌شود. به طور مثال شما اگر با تلفن همراهتان در حال تماشا این متن هستید؛ صفحه لمسی تلفن همراهتان رابط کاربری بین شما و دستگاهتان است و یا در کامپیوتر و یا لب‌تاپ کلیه تجهیزات فیزیکی که به وسیله شما به دستگاه فرمان می‌دهد یک رابط یا واسط کاربری گفته می‌شود.

واسط کاربری، میانای کاربری، میانجی کاربری نیز از دیگر عبارات مورد استفاده در مورد UI است.

 

طبقه بندی رابط کاربری :

 

هر رابط کاربری به دو ساز و کار اساسی تقسیم می‌شود :

درون داد(input) کلیه فعالیت های که کاربر از طریق رابط کاربری، به دستگاه فرمان می‌دهد.

برون داد(output) کلیه پاسخ ها و عکس‌العمل ها دستگاه بعد از دریافت پیام از کاربر.

 

 

رابط کاربری سایت

 

 

UI چیست؟,واسط کاربری,UI سایت

 

 

UI در سایت نقش بسزایی در جذب و جلب توجه مخاطب دارد . هنگامی که مخاطبین شما وارد سایت شما می‌شوند اولین چیزی که منتظر آن هستند و نظرشان را جلب می‌کند یک رابط کاربری خوب ، زیبا و قدرتمند است.

یک رابط گرافیکی خوب و مدیریت شده می‌تواند با مخاطب تعامل خوبی برقرار کند که این باعث می‌شود مخاطبین سایت شما آرام آرام به مشتریان شما تبدیل شوند.

UI نیز در بحث سئو بسیار تاثیر گذار است. محیطی که بتواند با کاربر تعامل برقرار کند ، کاربر براحتی نیاز خود را برطرف کند ، سایز متن ها ، رنگ متن و … از عوامل تاثیرگذار UI بر سئو است.

 

رابط کاربری اپلیکیشن

 

 

UI چیست؟ , UI اپلیکیشن

 

 

UI نیز در اپلیکیشن ها اهمیت بسیاری دارند. هر چقدر رابط کاربری اپلیکیشن شما ساده تر و در عین حال زیبا باشد کاربر نیز حس خوبی با محیط اپلیکیشن شما پیدا می‌کند. اهمیت UI در اپلیکیشن زمانی پیدا می‌شود که کاربر برای برطرف کردن نیاز خود اپ شما را دانلود و نصب می‌کند و اگر رابط کاربری اپلیکشن شما بتواند در پیدا کردن نیاز کاربر آن را راهنمایی  کند می‌توان گفت که شما توانستید نظر کاربران را جلب کنید و این به معنای موفقیت و پیروزیست.

البته رابط کاربری باید طوری طراحی شود که بتواند بصورت طولانی مدت یا دائمی اثر خود را در کاربر بگذارد؛ گاهی اوقات یک اپلیکیشن برای مدت کوتاهی می‌تواند با کاربر تعامل کند اما بعد از مدتی کاربر خسته و به ناچار اپلیکیشن شما را ترک می‌کند.

 

5 نکته مهم در طراحی رابط گرافیکی

 

1.شناخت کاربران

 

 

 

شما ابتدا باید بدانید وبسایت یا اپلیکیشن شما برای چه طیف از کاربران ساخته شده است؟ آیا محیط کاربری شما می‌تواند با آن ها تعامل برقرار کند؟

آیا کاربران توانایی و دانش کامل کار و استفاده مناسب با کامپیوتر و تلفن همراه را دارد؟

طراحی مناسب با استفاده از این چنین معیار ها می‌تواند در جذب مخاطب به شما کمک کند.

 

2.تعیین انتظارات

 

 

اگر کاربری وارد سایت شما می‌شود باید بداند که به طور مثال با کلیک بر روی این دکمه یا لینک چه اتفاقاتی می‌افتد یا چه انتظاری از آن دارد.

_ متونی که رنگ خاصی دارد و با آوردن موس بر روی آن ها و پدیدار شدن علامت دست (hand cursor) اطمینان حاصل کند که آن یک لینک است.

_ همیشه کلمات و یا عبارت مهم در یک بند تو پر یا Bold شوند.

_ استفاده از رنگ ها در خای مناسب مثلا قرمز برای اخطار و سبز برای اطمینان

_ اگر قصد انجام کاری مثلا حذف کردن چیزی که قابل بازگشت نیست را دارد از او سوال شود.

 

UI

 

3.استاندارد ها را رعایت کنید

 

 

شما باید بدانید که المان های تان در کجا ها باید قرار بگیرد.اگر در طراحی مکان المان های تان دقت نکنید کاربران در استفاده از آن دچار مشکل می‌شوند شما را ترک می‌کنند.

به طور مثال در نرم افزار WORD که مربوط به تایپ کردن است کاربران مبتدی و ساده کار فقط به اندازه متن ، رنگ متن و … کار دارند که در صفحه اول قرار دارد که کاربران ساده با پیدا کردن آن به مشکل نخورند.

 

4.اشتباهات را پیش‌بینی کنید

 

UI چیست؟

 

 

انسان ها دائماََ در حال اشتباه هستند اما نباید همیشه فرصت جبران اشتباهات را از دست بدهند. شما باید ابتدا از اشتباهات کاربران به صورت مستمر جلوگیری کنید اما بعد از اشتباه کردن دوباره فرصت جبران به آنها بدهید . مثلا در یک فرایند ثبت نام اگر در هر مرحله پس از کلیک بر روی کلید NEXT یک بار پیامی با موضوع اطمینان از اطلاعات وارده نمایش دهید و یا درصورت اشتباه فرصت برگشت به آن مرحله را به آن ها بدهید.

 

5.پیام ها و بازخورد ها را در نظر بگیرید

 

 

کسانی که با رابط کاربری تعامل برقرار می‌کنند کاربران هستند و نظرات و انتقادات و پیشنهادات کاربران می‌تواند به کیفیت کار خود بیافزاید.

گاهی اوقات کاربران ایده ای خلاقانه و نظرات منطقی دارند که می‌توانید از آن ها برای پیشروی در کار خود کمک کنید.کاربران مهم ترین رکن یک تعامل با رابط کاربری است که کمک از آن ها یک بسیار سودمند است.

 

 

شما می‌توانید برای طراحی رابط کاربری گرافیکی ، سئو و طراحی سایت با ما تماس بگیرید.

 

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *