URL چیست؟

URL چیست؟

 

Uniform Resource Locator یا به اختصار URL به آدرس و نشانی وبسایت و یا بلاگ ها گفته می‌شود. اگر بخواهیم واضح تر بیان کنیم https://arnikweb.ir آدرس و نشانی وبسایت آرنیک‌وب است. URL یک روش هماهنگ برای تعیین منابع ما در فضای دیجیتال است.

اگر توضیحات بالا کمی سخت و پیچیده بود، می‌توان تعریف ساده‌تری از URL داشت: URL سایت، موقعیت فایلی را در گوشه‌ای از فضای اینترنت مشخص می‌کند. منظور از فایل هرگونه متن، تصویر، ویدئو، برنامه یا هر چیز دیگری است. یک URL ساده و معمولی به چند قسمت تقسیم می‌شود.

 

ساختمان URL

ساختمان URL

هر URL به سه بخش تقسیم می‌شود:

1.پروتکل ارتباطی:

پروتکل ارتباطی

 

پروتکل های ارتباطی همان مسیرهایی است که به سایت منتهی می‌شود. در ابتدای خرید هاست پروتکل شما HTTP خواهد بود اما با فعالسازی گواهینامه SSL به HTTPS تبدیل می‌شود. به غیر از پروتکل های HTTP و HTTPS که عمومی و مشهورتر هستند؛ پروتکل هایی همچون FTP , mailto , telnet هم وجود دارند.

2.نام دامنه یا Domain:

 

این قسمت که شاید اصلی‌ترین جزء ساختمان URL است، آدرس وبسایت یا هاست که Domain نیز به آن می‌گویند وجود دارد. در ادامه کامل تر در مورد domain توضیح می‌دهیم.

3.مسیر

دامنه و یا آدرس سایت مختص به صفحه اصلی یا homepage است مانند برگه ها، نوشته ها، دسته‌ها و فایل ها که هرکدام URL خاصی دارند و زیر شاخه های سایت هستند در ادامه آدرس قرار می‌گیرند.

 انتخاب URL و چند نکته

 

نام URL که شما انتخاب می‌کنید باید نزدیک ترین موضوع را به محتوا سایت شما داشته باشید. از آن که بگذریم باید کاربر با خواندن URL پی به محتوا آن ببرد و تشخیص دهد که این سایت مقصد او است یا خیر.

در انتخاب نام کاراکتر فقط مجاز به استفاده از حروف انگلیسی بزرگ و کوچک (A-Z) و (a-z)، اعداد (9-0) و برخی از کاراکترها ( ()  !  $  .  *  – ‘ + ) هستید. لازم به ذکر است که مجاز به استفاده از فاصله(space) در URL نیستید.

نام URL شما باید بسیار ساده باشد تا در ذهن مخاطب جای بگیرد و نزدیک و منطبق به موضوع محتوا باشد. سعی کنید از حروف انگلیسی بزرگ مخصوصاََ بعد از نام دامنه استفاده نکنید زیرا در بعضی موارد باعث وقوع مشکلات مرتبط به محتوا تکراری می‌شود. البته سیستم های مدیریت محتوایی و وب ادیتورها به صورت خودکار URL صفحات را به حروف کوچک انگلیسی بر می‌گردانند.

برای بهبود سئو و رتبه سایت در موتور های جست‌وجو گر بهتر است URL معنی دار بوده و شامل کیورد یا کلمه کلیدی هدف سایت باشد.

 

Domain (دامنه) چیست؟

دامنه چیست؟

پیش‌تر در مورد دامنه توضیح داده بودیم، نام وبسایت که برای دسترسی به عموم ساخته می‌شود. دامنه همان آدرسی است که برای دسترسی به سایت خود می‌سازیم، مانند arnikweb.ir یا google.com است.

اولین گام برای طراحی سایت یا کسب‌وکار اینترنتی خرید دامنه مناسب است، اکثراََ نام دامنه را مطابق با نام برند یا سایت خود انتخاب می‌کنند. نام دامنه نباید طوری باشد که کاربران برای پیدا کردن آن دچار سردرگم شوند. در دنیای اینترنت از هر نام و دامنه یک عدد وجود دارد و امکان خرید نام یا دامنه تکراری وجود ندارد.همانطور که دامنه جزئی از URL بود، خود دامنه نیز اجزائی دارد:

دامنه چیست؟

1.نام دامنه:

نام دامنه بسته به انتخاب خود شماست امّا بهتر است مناسب‌ترین، ساده‌ترین، دقیق‌ترین و متقاعد کننده‌ترین نام منطبق با محتوای سایتتان انتخاب کنید. تنها محدودیت در انتخاب نام دامنه تکراری بودن آن است؛ یعنی اینکه باید نامی را انتخاب کنید که از آن هیچ‌کجا استفاده نشده. اگر هم در شرایطی قرار گرفتید که نام دامنه مورد نظرتان اشغال شده باید هوشمندانه عمل کنید و نام دیگر منطبق و متناظر با آن انتخاب کنید.

در واقع نام دامنه یک IP است که توسط پروتکل DNS که وظیفه آن تبدیل IP به اسم هست به آدرس تبدیل شده است.

 2.پسوند دامنه

دامنه پسوند های مشخص شده‌ای دارد که انتخاب آن بسته به نوع فعالیت سایت ها است. همچنین پسوندها قیمت های مختلفی دارد ولی پسوندهای کشوری قیمت های مناسب‌تری نسبت به بقیه پسوند ها دارد.

انواع پسوندها:

 

پسوند ها به دسته‌بندی های مختلفی تقسیم می‌شوند، امّا تمامی آن‌های ملزم به دریافت مجوز از از شرکت ICANN ( که مسئولیت آن ایجاد هماهنگی‌هایی در نگهداری و عملکرد پایگاه‌های داده مرتبط با فضای نام، و فضای عددی در اینترنت است) هستند. بعد از آن به پسوندهایی که مجوز بگیرند TDL یا (Top Domain Level) می‌گویند.

پسوندهای عمومی

 پسوند com. به معنی Commercials است که بیشتر مورد استفاده برای فعالیت های عمومی و تجاری است.

 پسوند org. به معنی Organization است که بیشتر مورد استفاده برای فعالیت موسسات آموزشی، دانشگاه‌ها، سازمان‌ها، ارگان های دولتی و …

 پسوند net. به معنی Network است که بیشتر مورد استفاده برای فعالیت سازمان های خدماتی و مخابرات است.

 پسوند info. به معنی Information است که بیشتر مورد استفاده برای فعالیت ارگان ها و نهاد های عمومی که امر اطلاع رسانی انجام می‌دهند است.

پسوندهای اختصاصی

این پسوند های برای استفاده اختصاصی افراد، سازمان‌ها و شرکت‌هایی است فعالیت های در چارچوب قوانین مشخص شده می‌باشد.

 پسوند biz. به معنی Business است که بیشتر مورد استفاده برای فعالیتهای تجارت الکترونیک و معرفی شرکت ها تجاری است.

 پسوند tv. به معنی Television است که بیشتر مورد استفاده برای سایت‌هایی که خدمات ماهواره‌ای و تلویزیونی ارائه می‌کنند.

 پسوند aero. به معنی Aero است که بیشتر مورد استفاده برای سایت‌هایی که در زمینه هوانوردی و هواپیما فعالیت می‌کنند.

 پسوند pro. به معنی Professional است که بیشتر مورد استفاده برای سایت‌هایی که هر فعالیتی را به صورت حرفه‌ای با اخذ مجوز انجام می‌دهند.

پسوندهای کشوری

پسوندهای دو حرفی هستند که مربوط به فعالیت تمامی سایت ها در آن کشور است و مدیریت، کنترل و فروش آن نیز بر عهده همان کشور است.

 پسوند ir. مربوط به کشور ایران.

 پسوند tr. مربوط به کشور ترکیه.

 پسوند us. مربوط به کشور ایالات متحده آمریکا.

 پسوند en. مربوط به کشور انگلستان.

البته برخی از سایت ها که پسوند هایی مثل tv. (مربوط به کشور تووالو) که بیشتر به عنوان Television یا co. (مربوط به کلمبیا) که بیشتر به عنوان Company استفاده می‌شوند را دارند اما به دلیل شبیه بودن پسوندهای این کشورها با نام بعضی از فعالیت‌ها از آن استفاده کرده‌اند.

زیر دامنه

زیر دامنه یا (Sub Domain) آدرس دلخواهی است که شما می‌توانید به سایتتان بدهید مانند mail.google.com است که برای مدیریت بخش جیمیل گوگل استفاده می‌شود، همچنبن شما می‌توانید به صورت نامحدود زیر دامنه به دامنه سایت خود اضافه کنید.

پارک دامنه

پارک دامنه یا (Park Domain) یعنی استفاده از چند دامنه برای نمایش سایت خود؛ به طور مثال وقتی namava.ir آدرس اصلی سایت است، ولی در بعضی مواقع شما namava.com یا namava.tv را جست‌وجو می‌کنید که باز همان سایت با دامنه namava.ir نمایش داده می‌شود.

 

برای دریافت مشاوره رایگان و سفارش انواع طراحی وبسایت در شهر مشهد مقدس، جست‌وجو و  ثبت دامنه مورد نظر بر روی لینک کلیک کنید.

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *